Turystyka a pandemia – jakie wsparcie otrzymały firmy turystyczne?

Turystyka a pandemia – jakie wsparcie otrzymały firmy turystyczne?

W związku z wybuchem pandemii SARS-CoV-2 na całym świecie, branża turystyczna od kilku miesięcy odczuwa poważny kryzys, który dotyka także polskich przedsiębiorców zajmujących się szeroko pojętą turystyką. Polscy turyści mają obawy przed wyjazdami za granicę i równie niechętnie podchodzą do wypoczynku w Polsce. To powoduje, że firmy turystyczne odnotowują ogromne spadki obrotów, przez co często zmuszane są do likwidacji miejsc pracy. Na szczęście polskie organizacje oraz rząd mają gotowe rozwiązania, które ochronią polską turystykę przed upadkiem. O jakich rozwiązaniach mowa?

„Odpoczywaj w Polsce – bezpiecznie”

Polska Organizacja Turystyczna obecnie pracuje nad projektem „Odpoczywaj w Polsce – bezpiecznie”, którego celem jest certyfikacja obiektów noclegowych. Założeniem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie zaufania turystów do hoteli, hosteli, moteli i innych miejsc wypoczynkowych. Ponadto POT podkreśla, że w ramach projektu chce zapewnić turystom stały dostęp do informacji na temat obiektów, które funkcjonują zgodnie z wytycznymi GIS. W ramach tego przedsięwzięcia planowana jest także edukacja baz noclegowych poprzez przygotowanie odpowiednich materiałów wyjaśniających, w jaki sposób świadczyć usługi, by były bezpieczne w czasie pandemii.

#ZmienTerminNieOdwoluj

Wraz z wybuchem pandemii Koronawirusa polscy turyści zaczęli odwoływać zaplanowane wyjazdy, rezerwacje w hotelach oraz wejściówki na różnego rodzaju atrakcje. Taką tendencję odnotował też hotel pod Krakowem Radocza Park. Takie zachowanie mocno uderzyło w kondycję finansową obiektów noclegowych, dlatego powstała ogólnopolska akcja #ZmienTerminNieOdwoluj.

Celem akcji jest zachęcenie turystów do nieodwoływania rezerwacji, a tym samym niewycofywania wpłaconych już wpłat oraz zaliczek. Przełożenie terminu wyjazdu na późniejszy pozwoli zachować płynność finansową obiektom turystycznym, które mają możliwość wystawienia vouchera na pobyt, który może być zrealizowany w późniejszym czasie. Polska Organizacja Turystyczna wraz z Ministerstwem Rozwoju rozpoczęła więc oficjalną kampanię #WybierzVoucher.

Voucher jest ważny od dnia, w którym miała się odbyć impreza lub wyjazd przez następny rok. Vouchery dotyczą następujących działalności: imprezy turystyczne, hotele, usługi przewodnickie, pilotowanie wycieczek, organizacja kongresów i wystaw, szeroko pojęta kultura i działalność rozrywkowa, imprezy plenerowe oraz wystawy tematyczne.

Tarcza antykryzysowa

O Tarczy Antykryzysowej, czyli projekcie będącym propozycją rządu, mówi się od dłuższego czasu. Program zawiera rozwiązania nie tylko dla branży turystycznej, ale też pozostałych sektorów gospodarki. W przypadku branży turystycznej ustalenia zawarte w specustawie zakładają szereg korzystnych rozwiązań:

  • możliwość uzyskania korzystniejszych warunków finansowania działalności turystycznej i okołoturystycznej
  • możliwość wystawiania wspomnianych wcześniej voucherów
  • obniżenie kosztów zawarcia umowy gwarancji w 2020 roku
  • obniżenie kosztów zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych w roku 2020
  • dodatkowy kredyt dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
  • możliwość otrzymania zwrotu składek z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Rozwiązania zaproponowane przez Polską Organizację Turystyczną oraz polski rząd dają branży turystycznej szansę przetrwać ten trudny okres, jednak dużo zależy od samych turystów. Pragniemy podkreślić, że zachowujemy wszelkie standardy sanitarne w trosce o naszych gości i pracowników, dlatego pobyt w naszym hotelu jest w pełni bezpieczny.

logo_bottom.svg

Odpoczywaj w hotelu z widokiem.

Odwiedź nas