Firmowe spotkanie świąteczne jest okazją do integracji i budowania pozytywnych relacji w zespole. To także dobry moment, by pokazać się współpracownikom z innej strony i poznać ich prywatnie. Wigilijna kolacja nie jest typowo służbowym spotkaniem, zatem warto zadbać o odpowiedni klimat. O czym pamiętać, organizując wigilię firmową? Czego unikać oraz jakie element pozytywnie wpłyną na przebieg wydarzenia?
Służbowa wigilia kojarzy się często z meczącym obowiązkiem. Sztywne spotkanie przy stole, pod krawatem, z wymuszonym uśmiechem na twarzy – takie wyobrażenie ma wielu pracowników. Coraz częściej okazuje się ono jednak mylne, ponieważ nowoczesne firmy kładą nacisk na integrację pracowników i pozytywne relacje. Według specjalistów przekłada się to na efektywność oraz lepsze wyniki. Zadowolony pracownik bardziej się stara i jest lojalny wobec firmy, co w dobie sporej rynkowej konkurencji ma niebagatelne znaczenie. Aby świąteczne spotkanie firmowe było udane, warto pamiętać o kliku kwestiach.
Optymalny termin
Pierwsze co należy zrobić, to wybrać datę spotkania. W mniejszych firmach termin warto ustalić z pracownikami, by jak najwięcej osób mogło wziąć udział w wigilii. Spotkanie firmowe nie musi odbyć się bezpośrednio przed świętami. Pamiętajmy o tym, że grudzień jest dla wielu czasem gorączkowych przygotowań. Niektórzy mogą mieć też mieć zaplanowane świąteczne wyjazdy, dlatego 23 grudnia nie zawsze jest dobrą datą. Zaplanuj spotkanie z dużym wyprzedzeniem, by mieć pewność, że wiekowość zainteresowanych zdoła zarezerwować sobie na tę okazję wolny wieczór. Pamiętaj też, że grudniowe terminy w restauracjach, hotelach i salach bankietowych są bardzo obełgane, tym bardziej nie należy więc odkładać rezerwacji na ostatnią chwilę.
Dogodna lokalizacja
Drugim ważnym wyborem będzie wybór miejsca na firmową wigilię. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku lokalizacja. Ma ona wpływ na charakter świątecznego spotkania. Krótką kolację po pracy najlepiej zorganizować w centrum miasta lub w bezpośrednim pobliżu firmy, by ułatwić pracownikom dojazd oraz powrót. Dłuższa zabawa z atrakcjami i noclegiem może już zostać zorganizowana w hotelu za miastem. Często dobrym wyborem okazuje się kompromis, czyli hotel lub restauracja w niedużej odległości za miastem, z dobrą komunikacją.
Tradycja i nowoczesność
Święta Bożego Narodzenia mają niepodważalne konotacje religijne i kulturowe. Przy organizacji firmowej wigilii należy jednak pamiętać o bezstronności i tolerancji. Zespół pracowników, szczególnie w dużych firmach, to często osoby o różnych wyznaniach, a także różnego pochodzenia. Najbezpieczniejszym wyjściem jest unikanie bezpośrednich odniesień religijnych podczas spotkania. Niektóre korporacje organizują zamiast wigilii spotkania przedświąteczne, podczas których pracownicy, pochodzący często z różnych krajów, opowiadają o swoich tradycjach. Najczęściej dzielenie się opłatkiem nie stanowi problemu, także dla osób innej wiary oraz będących ateistami, jednak należy liczyć się z z różnymi możliwościami i uszanować wolność wyboru każdego z uczestników. Niektórzy pracownicy mogą nie chcieć lub nie móc uczestniczyć w wydarzeniu ze względu na wyznanie, dlatego udział w kolacji powinien być obligatoryjny. Zaproszenie winno mieć niezobowiązujący charakter.
Uniwersalne menu
Jedną z najprzyjemniejszych kwestii podczas organizacji formowej wigilii jest wybór menu. Możesz przedstawić pracownikom kilka alternatywnych propozycji. Najczęściej firmy przygotowujące catering i restauracje mają kilka gotowych menu wigilijnych. Hotel Radocza Park proponuje zestawy wigilijne z możliwością dokonywania modyfikacji w każdym z nich.
W karcie mogą znaleźć się tradycyjne potrawy w połączeniu z różnych regionów, co będzie ciekawym akcentem. Mile widziane jest jednak wszelkie urozmaicenie. Warto unikać nudy i sztampy, by kolacja zapadła uczestnikom w pamięć.
Pozytywna atmosfera
Firmowe spotkanie nie jest najlepszym momentem na długie przemówienia. Zamiast podsumowania efektów, tym razem przełożony powinien poprzestać na złożeniu życzeń swoim pracownikom. W przypadku spotkania świątecznego pozytywny klimat motywuje zdecydowanie najlepiej. Aby rozruszać uczestników i rozładować atmosferę, możesz pokusić się o organizację zabaw i konkursów. Niektóre firmy organizują wielogodzinne spotkania połączone z imprezą taneczną.
Punktem programu są oczywiście prezenty. Postaraj się sprawić pracownikom przyjemność, niezależnie od budżetu, którym firma dysponuje na ten cel. Podarunki powinny nie tylko przedstawiać wartość materialną, ale przede wszystkim mają stanowić po prostu miły gest.
Do organizacji wigilii podejdź jak do każdego ważnego zadania, jednak podczas spotkania zadbaj o swobodną atmosferę. Luz i pozytywne nastawienie są kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o firmowe spotkania świąteczne. Na pozytywny wizerunek firmy składa się wiele aspektów, w tym również dobre podejście do pracowników i korzystne relacje w zespole.