Jak ubrać się na konferencję?

Jak ubrać się na konferencję?

Konferencja, niezależnie od tego, jaki ma charakter, to jedno z tych spotkań biznesowych, na którym trzeba się nienagannie prezentować. Oczywiście wyprasowana koszula czy idealnie skrojona sukienka bądź garnitur to absolutna podstawa. O jakich zasadach należy jeszcze pamiętać, wybierając strój na konferencję? Jakich elementów garderoby należałoby unikać?

Jaki jest charakter wydarzenia?

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć podczas wybierania stroju na konferencję, jest charakter wydarzenia. Otóż konferencje dzielą się na biznesowe oraz naukowe i każda z nich niejako wymusza inny stopień formalności ubioru, który jest również zależny od tego, w jakiej roli się na niej pojawiamy.

Warto zaznaczyć, że organizatorzy tego typu wydarzeń coraz częściej już na samym zaproszeniu umieszczają adnotację o sugerowanym dress code obowiązującym na wydarzeniu. Jeśli jednak taka informacja nie została zamieszczona, nic straconego. W wybraniu odpowiedniego stroju może pomóc odpowiedź na kilka zasadniczych pytań:

  • Jaki jest rodzaj konferencji?
  • Gdzie odbędzie się konferencja? Czy będą to sale konferencyjne – Małopolska? Czy może wydarzenie ma miejsce w dużej miejscowości, np. w Warszawie?
  • Jaka jest Twoja rola: prelegenta czy słuchacza?
  • Jaki jest Twój status społeczny: czy masz tytuł naukowy, na konferencji pojawiasz się jako prezes firmy czy może reprezentant przedsiębiorstwa, w którym pracujesz?
  • Czy sala konferencyjna jest klimatyzowana?

Strój na konferencję – podstawowe zasady

Niezależnie od tego, czy konferencja będzie trwała zaledwie kilka godzin, czy cały dzień, strój musi być na tyle wygodny, by w żaden sposób nie krępował ruchów. Dzięki temu będziesz się czuć swobodnie. Poza wygodnym ubraniem należy też zadbać o to, by było one czyste oraz wyprasowane – tylko w ten sposób będziesz się prezentować profesjonalnie.

Ubranie w stylu business formal

Styl business formal można nazwać biurowym uniformem. To najbardziej klasyczna forma stroju biznesowego, który bazuje na bezpiecznych kolorach, takich jak biel, czerń, granat, grafit czy brąz. Oczywiście ubrania utrzymane w tej kolorystyce powinny być bardzo dobrej jakości, odpowiednio dopasowane do ciała, o nienagannym wyglądzie. Należy jeszcze podkreślić, że strój w ciemnych kolorach jest zarezerwowany na wieczorne spotkania, dlatego, jeśli konferencja trwa cały dzień, warto postawić na odzież w odcieniu szarości czy granatu.

Business formal w przypadku mężczyzn

Podstawą stylizacji w biznesowym stylu w przypadku mężczyzn jest dobrej jakości, odpowiednio skrojony garnitur w kolorze czarnym, granatowym lub brązowym. Uzupełnieniem tego zestawu jest oczywiście koszula z długim rękawem, krawat, sznurowane klasyczne buty oraz skarpetki w odcieniu zbliżonym do barwy garnituru.

Business formal dla pań

Kobiety mają znacznie więcej możliwości do tworzenia biznesowych stylizacji. Oczywiście preferowana kolorystyka jest taka sama jak w przypadku męskich garniturów, jednak panie mogą zdecydować się na sukienkę, żakiet ze spódnicą lub spodniami, damski garnitur bądź elegancką koszulę ze spodniami lub spódnicą.

W przypadku takich wydarzeń jak konferencje, panie powinny unikać ubrań wzorzystych, bogato zdobionych. Należy postawić na minimalizm, który dotyczy także biżuterii oraz butów. Istotne jest, by wybierać obuwie zakrywające palce i pięty, na obcasie nie wyższym niż 5 cm.

Stylizacja business casual

Styl business casual daje znacznie więcej swobody. Panowie mogą sobie pozwolić na ściągnięcie krawata, a kobiety mogą sięgnąć po odzież w jaśniejszych kolorach. Choć styl ten coraz częściej pojawia się na salach konferencyjnych, znacznie lepiej widziany jest na wydarzeniach biznesowych niż naukowych.

Czego należy unikać?

Skoro już wiesz, co sprawdzi się w stylizacji na konferencję, warto wiedzieć, czego bezwzględnie należy unikać. Na pierwszym miejscu znajdują się jeansy, które absolutnie nie wpisują się w konferencyjną etykietę. W skład zakazanej listy wchodzą też sandały, krótkie spodenki, koszulki na ramiączkach oraz ubrania z dużymi nadrukami, logotypami oraz takie, które zostały uszyte z błyszczących czy prześwitujących tkanin.

Wybranie odpowiedniego stroju na konferencję nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy postawić przede wszystkim na minimalizm, prostotę oraz bezpieczne kolory. Trzymając się tych zasad, można stworzyć udaną stylizację, w której każdy, niezależnie od płci, będzie się prezentował schludnie i profesjonalnie.

logo_bottom.svg

Odpoczywaj w hotelu z widokiem.

Odwiedź nas