Jak działa grota solna i kto powinien z niej korzystać?

Jak działa grota solna i kto powinien z niej korzystać?

Seanse w grocie solnej zwane są haloterapią. Nazwa wywodzi się z greckiego słowa „halos”, które oznacza „obłok”, „aureolę”. Ta metoda leczenia została opracowana w Rosji w latach 80. XX wieku, jednak bardzo szybko zdobyła popularność. Dziś groty solne są spotykane nie tylko w kurortach leczniczych, ale także w centrach SPA. Z uwagi na właściwości lecznicze nie mogło jej oczywiście zabraknąć w naszej strefie SPA&Wellness. Kiedy warto zdecydować się na haloterapię? Czy istnieją przeciwwskazania do przebywania w grocie?

Grota solna – jak wygląda?

Grota solna to tak naprawdę średnich rozmiarów pomieszczenie, w którym ściany wyłożone są blokami solnymi pochodzącymi z takich mórz jak Morze Martwe, Bałtyckie czy Czarne. Sól, a w zasadzie jej kryształki, znajdują się na podłodze, natomiast z sufitu zwisają efektowne sople, które zostały uformowane ze specjalistycznej masy z dodatkiem soli.

W tego typu miejscu, by utrzymać odpowiedni mikroklimat, istotne jest utrzymanie stałej temperatury oraz wilgotności powietrza. Temperatura jest utrzymywana na poziomie 23-24 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność nie przekracza 45%. W grotach solnych zastosowany jest system podgrzewania solnych bloków, dzięki czemu sól paruje i jednocześnie nasyca powietrze biopierwiastkami.

Jakie pierwiastki znajdują się w grocie?

Jeden seans w grocie solnej, którą zapewnia nasz hotel pod Krakowem Radocza Park, trwa 45 minut. W tym czasie wdychamy szereg prozdrowotnych pierwiastków, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Wśród nich znaleźć można jod, wapń, magnez, potas, miedź, selen oraz brom.

Jakie są właściwości prozdrowotne seansów w grocie solnej?

Z pewnością wystrój naszej groty solnej pozwala się zrelaksować i wyciszyć, do czego przyczynia się łagodna muzyka w tle, kolorowe światła lampek i wygodne fotele. Jednak seans w jaskini solnej wpływa przede wszystkim na zdrowie. Korzystnie wpływa na układ oddechowy, nerwowy oraz krążenia. Już po jednym seansie można zauważyć efekty, takie jak niższe ciśnienie czy poczucie odprężenia. Pierwiastki znajdujące się w powietrzu korzystnie wpływają również na układ odpornościowy oraz trawienny. To rewelacyjny sposób na złagodzenie objawów chorób związanych z żołądkiem, dwunastnicą czy jelitami. Również osoby borykające się z problemami skórnymi zauważą poprawę po regularnym korzystaniu z jaskini solnej.

Kto powinien zdecydować się na seanse w grocie solnej?

Z jaskini solnej powinny korzystać przede wszystkim osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma czy wszelkiego rodzaju alergie. Mikroelementy znajdujące się w powietrzu korzystanie wpływają na płuca oraz zatoki. Seanse zalecane są też wszystkim osobom, które na co dzień mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich, w których problemem jest smog. Regularne seanse pozwolą oczyścić górne drogi oddechowe.

Już jeden seans pozwala się skutecznie wyciszyć, uspokoić i zrelaksować, dlatego ta forma odpoczynku jest zalecana osobom zestresowanym, które chcą zadbać o swoją kondycję psychiczną.

Groty solne są także polecane kobietom w ciąży (po konsultacji z lekarzem), ponieważ pierwiastki zawarte w powietrzu obniżają ciśnienie, a atmosfera w nich panująca pozwala się uspokoić nie tylko przyszłej mamie, ale i dziecku.

Czy są jakieś przeciwwskazania do korzystania z groty?

Mimo prozdrowotnych właściwości nie każda osoba może korzystać z jaskini solnej. Co w takim razie może być przeciwwskazaniem?

 • klaustrofobia
 • nadczynność tarczycy
 • choroby nowotworowe
 • gruźlica
 • uczulenie na jod
 • wysoka gorączka
 • infekcja wirusowa układu oddechowego
 • choroby serca
 • choroby nerek
 • stan zapalny układu moczowego
 • uszkodzenia skóry, odmrożenia

Jeśli są Państwo zainteresowani pobytem w malowniczych okolicach Małopolski, chcą Państwo zrobić coś dobrego dla swego ciała i ducha, zapraszamy do hotelu Radocza Park. W naszym kompleksie na gości czeka nie tylko jaskinia solna, ale także szereg innych atrakcji dla małych i dużych.

logo_bottom.svg

Odpoczywaj w hotelu z widokiem.

Odwiedź nas