Jak zaplanować i zorganizować udane wesele w hotelu: od ustalenia budżetu, poprzez wybór menu i atrakcji, aż do opracowania harmonogramu dnia

wesele w hotelu

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie dla przyszłej pary młodej. Przyjęcie weselne należy zacząć planować z dużym wyprzedzeniem, by zdążyć zarezerwować najważniejsze usługi w wybranym terminie. Na kilka miesięcy przed przyjęciem trzeba też zadbać o zaproszenie gości weselnych, ustalenie menu czy pierwszy taniec. By uniknąć zbędnego stresu, można poprosić o pomoc wedding plannera. Jeśli jednak sami chcemy zorganizować tę uroczystość, powstaje pytanie: jak się zabrać za planowanie wesela krok po kroku?

Podstawowe kwestie

Na samym początku dobrze jest zastanowić się, jak ma wyglądać ceremonia zaślubin. W zależności od tego, czy będzie to ślub cywilny, czy też konkordatowy, trzeba zadbać o odpowiednie kwestie, takie jak zamówienie mszy, nauki ślubne czy też wizyta w urzędzie stanu cywilnego. Kolejną niezwykle istotną kwestią podczas organizacji wesela jest rezerwacja sali weselnej, a co za tym idzie – wybór miejsca, w którym ma odbyć się uroczystość. Bardzo popularny jest ostatnio obszar daleki od miasta, pełen ciszy, spokoju i natury – właśnie dlatego pary młode często decydują się na hotel przy górach. Sala weselna musi być na tyle duża, by usadzenie gości nie sprawiło żadnego kłopotu. W związku z tym dobrze jest znać na wstępie przybliżoną liczbę gości, by mieć pewność, że będą oni w stanie pomieścić się bez najmniejszego problemu, nie tylko przy stołach, ale też na parkiecie. Ważne, by przy wyborze sali zadbać zarówno o komfort gości, jak i pary młodej.

Ustalenie budżetu

Równie istotne co załatwienie formalności jest ustalenie budżetu. Mając na uwadze, jak wielką sumę można przeznaczyć na to, by zorganizować wesele, będziemy w stanie zdecydować, na co możemy sobie pozwolić, a na co nie. Wesele to okazja do zorganizowania przeróżnych atrakcji, tych tańszych i tych droższych. Choć taka uroczystość to z pewnością duży wydatek, mniejszy budżet wcale nie oznacza, że goście będą się źle bawić. Ważne, by organizację wesela oprzeć na realiach finansowych, aby ograniczyć możliwe kłopoty w przyszłości.

Menu weselne i atrakcje

W zależności od budżetu menu weselne może być skromniejsze lub wystawniejsze. Hotele zawsze proponują kilka zestawów, tak by zadowolić gusta różnych par młodych. Dodatkowy wiejski stół czy bufet słodkości do dyspozycji gości z pewnością będzie mile widziany w tym wyjątkowym dniu. Trzeba mieć również na uwadze odpowiednio duży tort weselny.

Przy planowaniu wesela warto zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem:
• oprawę muzyczną – dj-a lub orkiestrę,
• fotografa i kamerzystę,
• dekoratora/florystę,
• dodatkowe atrakcje, np. fotobudkę, drink bar lub animatora dla dzieci.

Wiele hoteli współpracuje z pobliskimi branżami ślubnymi i ma kontakt ze sprawdzonymi profesjonalistami, dlatego dobrze jest zorientować się, czy nie warto czasem skorzystać z takiej okazji.

Opracowanie harmonogramu dnia

Aby na Waszym weselu wszystko się udało, warto pomyśleć o opracowaniu harmonogramu dnia. Dzięki temu zyskacie pewność, że nic się na siebie nie nałoży i wszystko będzie odbywać się płynnie. Dobrze jest przy tym uwzględnić charakter przyjęcia – inne atrakcje mogą być podczas wesela na łonie natury w stylu boho, a inne w centrum miasta. Wiele też zależy od tego, czy ślub odbędzie się zimą, czy też w miesiącach letnich. Ponadto nie można zapomnieć o tym, by zapewnić gościom miejsca noclegowe i dostępność miejsc parkingowych – co w hotelu nie będzie problemem. Wszystkie najważniejsze kwestie – od ślubnego makijażu aż do zabawy do białego rana – można zawrzeć w harmonogramie, by mieć pewność, że nic nam nie umknęło.

Jeżeli chcecie zorganizować wesele w okolicach Krakowa z pięknym widokiem na góry, zapraszamy do Radocza Park! Gwarantujemy wesele w najwyższym standardzie, elegancką salę bankietową, pyszne jedzenie oraz profesjonalną obsługę. Sprawdź naszą ofertę i zarezerwuj termin już dziś!