Wszystko, co trzeba wiedzieć o kabinie Infrared

kobieta w saunie

Decydując się na pobyt w naszym hotelu, można jednocześnie skorzystać ze strefy SPA&Wellness, a w niej czeka na naszych gości nie tylko jacuzzi czy jaskinia solna, ale też kabina Infrared. Sauna na podczerwień (bo właśnie tym jest Infrared) to stosunkowo nowość na rynku obok dobrze znanych nam już saun fińskich i parowych. Zachęcamy do poznania zastosowania tego rozwiązania, gdyż z tego zabiegu mogą korzystać także te osoby, dla których tradycyjne sauny były niedostępne z powodu przeciwwskazań zdrowotnych. Jakie korzyści daje sauna na podczerwień? Jak powinno się z niej korzystać?

Sauna Infrared – co to takiego?

Kabina sauny do złudzenia przypomina tradycyjne sauny, jednak w tym przypadku para została zastąpiona promieniami podczerwonymi. Lecznicze działanie związane jest z wytwarzaną przez te promienie energią cieplną, która wnika w organizm na głębokość około 3-4 cm. Różnicą między tradycyjną sauną, a sauną na podczerwień jest panująca w niej temperatura, która może wynosić zaledwie od 30 do 60 stopni. To też oznacza, że z tego rozwiązania mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych.

Jak wygląda sesja w saunie IR?

Czas trwania jednej sesji to około 30 minut. By odczuć prozdrowotne działanie promieni podczerwonych, należy zabieg powtarzać przynajmniej raz do trzech razy na tydzień.

Do skorzystania z sauny nie trzeba się specjalnie przygotowywać, warto jednak przed wejściem do kabiny wziąć prysznic, by zmyć z ciała pozostałość ewentualnych balsamów czy kremów. Dzięki temu pory bardzo szybko się otworzą, a skóra będzie mogła swobodnie oddychać.

Z kabiny można skorzystać już godzinę po posiłku. Wystarczy owinąć się ręcznikiem i wziąć też jeden ręcznik pod stopy, ponieważ w kabinie należy przebywać bez klapek.

Po zakończonym seansie należy dokładnie wytrzeć ciało i gdy pory zaczną się zamykać (po kilku minutach), można wziąć chłodny prysznic.

Jaki wpływ na organizm ma sauna Infrared?

Wytwarzane przez promieniowanie podczerwone ciepło sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, a ponadto wzrasta tętno. To z kolei przekłada się na większą potliwość, którą można przyrównać do tej, która ma miejsce w przypadku wykonywania intensywnych ćwiczeń. Oczywiście wraz z wydalaniem przez skórę potu organizm spala kalorie i dodatkowo pozbywa się toksyn, co pozytywnie przekłada się na funkcjonowanie układu immunologicznego.

Kiedy warto skorzystać z sauny na podczerwień?

Sauna Infrared wykazuje szereg właściwości dobroczynnie wpływających na organizm. Wskazaniami do skorzystania z tego rozwiązania są m.in. bóle oraz zwyrodnienie kręgosłupa i stawów, choroby reumatyczne, atak rwy kulszowej, zaburzenia krążenia, skurcze i napięcie mięśni, niedociśnienie, cukrzyca, nadwaga, choroby skóry oraz zapalenie zatok.

Pozytywny wpływ na samopoczucie

Z sauny Infrared mogą także korzystać osoby borykające się z przewlekłym stresem czy zmęczeniem. Wpływ promieni podczerwonych na organizm sprawia, że organizm szybko się nagrzewa, a mięśnie bardzo szybko się rozluźniają. Następuje odprężenie całego ciała, przez co po seansie każda osoba czuje się znacznie bardziej spokojna oraz charakteryzuje się lepszym samopoczuciem.

Sauna a nadwaga/otyłość

Seanse w saunie na podczerwień to również doskonała propozycja dla osób, które chciałyby zrzucić zbędne kilogramy. Jeden seans pozwala bowiem spalić od 600 do 900 kalorii! Zaletą tego typu zabiegu jest także zmniejszenie cellulitu, ponieważ wpływa on pozytywnie na wygląd skóry, a ta staje się dzięki temu jędrna, gładka i pełna blasku.

Przeciwwskazania do skorzystania z zabiegu

Mimo że sauna na podczerwień nie działa na zasadzie bardzo wysokich temperatur, istnieją przeciwwskazania do skorzystania z tego typu zabiegu. Zalicza się do nich:

 • ciąża, menstruacja
 • choroby nowotworowe
 • niedoczynność nadnercza
 • hemofilia
 • liszaj rumieniowaty
 • nadciśnienie tętnicze
 • zapalne choroby serca
 • udar
 • stwardnienie rozsiane
 • epilepsja
 • choroby płuc, nerek, wątroby
 • świeży uraz stawów
 • gorączka

Długa lista przeciwwskazań pokazuje, że przed udaniem się na zabieg w saunie warto skonsultować tę decyzję z lekarzem.

Radocza Park – hotel SPA małopolska – zaprasza Państwa nie tylko do pobytu w naszym hotelu, ale także do skorzystania z szerokiej oferty zabiegów SPA w naszej strefie SPA&Wellness!