Sala konferencyjna – ile m2 na osobę?

sala konferencyjna

Wybór konkretnej sali konferencyjnej powinien być zależny od tego, jakiego rodzaju wydarzenie organizujesz. W zależności od tego, czy to będzie duże sympozjum, czy może mała konferencja dla wybranych osób z danej branży, zapotrzebowanie jeśli chodzi o wielkość sali, będzie inne. Jak w takim razie wybrać salę pod kątem wymagań metrażowych na jedną osobę oraz ułożenia krzeseł i ewentualnych stołów?

Jakie ogólne normy powinna spełniać sala konferencyjna?

W Polsce sala konferencyjna powinna spełniać normy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz te dotyczące ochrony środowiska. Konkretnie, powinna być wyposażona w odpowiednie oświetlenie, wentylację, dostęp do wody i toalet, a także powinna spełniać wymagania dotyczące akustyki i ergonomii. W przypadku urządzeń elektronicznych, takich jak komputery i sprzęt nagłaśniający, powinny one spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dostępność dla osób niepełnosprawnych i uwzględnienie ich potrzeb w projektowaniu i wyposażeniu sali. Oczywiście wszystkie te normy spełniają sale konferencyjne w hotelu Radocza Park.

Jak dostosować powierzchnię sali konferencyjnej do ilości osób?

By określić, czy dana sala konferencyjna odpowiada ilości osób, które według założeń pojawią się na wydarzeniu, najlepiej odnieść się do standardów unijnych. Zakładają one, że na jednego uczestnika powinno przypadać 2 m2 powierzchni. Jest to optymalny obszar do tego, by każda osoba czuła się komfortowo, a jednocześnie miała możliwość zintegrować się z innymi osobami na konferencji. Te założenia mogą się jednak różnić w zależności od ustawienia krzeseł. Na 1 osobę w ustawieniu teatralnym powinno przypadać około 1,2 m2, w ustawieniu szkolnym – 1,8 m2, w podkowie – 2,5 m2 oraz w konfiguracji bankietowej – 3 m2.

Jak przygotować salę konferencyjną?

Aby dostosować powierzchnię sali konferencyjnej, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

1. Wielkość i liczbę uczestników: sala powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkich uczestników i zapewnić im wygodę i swobodę ruchu.

2. Konfigurację i ustawienie mebli: meble powinny być dostosowane do rodzaju i celu konferencji. Należy zadbać o odpowiednią konfigurację stołów, krzeseł, ekranów i projektorów.

3. Oświetlenie: oświetlenie powinno być odpowiednie do rodzaju konferencji i charakteru prezentacji, a także powinno zapewniać wystarczającą jasność i kontrast.

4. Akustyka: akustyka powinna być dostosowana do potrzeb konferencji, tak aby wszyscy uczestnicy mogli wyraźnie usłyszeć prezentację.

5. Technologia i sprzęt: sala powinna być wyposażona w odpowiedni sprzęt i technologię, takie jak komputery, projektory, ekrany, sprzęt nagłaśniający i systemy komunikacji bezprzewodowej.

Podsumowując, ważne jest, aby dostosować powierzchnię sali konferencyjnej do potrzeb i wymagań uczestników, tak aby zapewnić im komfort i skuteczność podczas konferencji.

Jeśli interesuje Cię organizacja biznesowego wydarzenia w dostosowanym do tego miejscu, a dodatkowo w bardzo malowniczej okolicy, polecamy nasz hotel na konferencje w okolicach Krakowa – w Radocza Park od lat specjalizujemy się w organizacji tego typu wydarzeń!