Park linowy – ciekawa forma rekreacji

Park linowy

Parki linowe są stosunkowo nową, a już bardzo popularną formą aktywnej rozrywki i rekreacji w Polsce. To rodzaj rozwieszonej pomiędzy słupami lub drzewami instalacji, służącej do wspinania, rywalizacji i zabawy na wysokości. Konstrukcja jest swoistym torem przeszkód, często dopasowanym do ukształtowania terenu i warunków środowiska. Może do tego celu wykorzystywać np. las lub pagórki, może być jednak w całości zbudowana od podstaw na palach i platformach. W skład konstrukcji wchodzą urządzenia zarówno naziemne, jak i napowietrzne. Dla bezpieczeństwa, podczas wspinaczki używa się asekuracji linowej. Parki linowe sprzyjają budowie tężyzny fizycznej, wytrzymałości i ogólnemu samorozwojowi oraz tworzeniu się więzi i umiejętności współpracy w grupie. Wyprawa do parki linowego to ciekawy i intrygujący pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu dla wszystkich, którzy oczekują od wypoczynku również odrobiny adrenaliny, niezależnie od wieku. Co istotne, przy wizycie w parku wiedza na temat alpinizmu i wspinaczki wcale nie jest konieczna, takie przybytki prowadzone są przez doświadczone we wspinaczce osoby, które poinstruują, pokażą i podpowiedzą, wreszcie dobiorą trasę do naszych umiejętności i możliwości zdrowotnych. Część parków skupia się tylko na małych grupach i tworzeniu wewnątrz nich więzi, pełniąc rolę swego rodzaju ośrodków treningowych, większość placówek jednak to miejsca do całogodzinnego wypoczynku, łączące ze sobą inne atrakcje.

Aktywna rekreacja – trendy rynku

Aktywny wypoczynek i moda na sporty ekstremalne rozwinęły się już w Polsce na tyle, aby stworzyć całkiem duży sektor prowadzący tego typu usługi. Pojawiają się one zwykle niedaleko miejsc wyjątkowo atrakcyjnych turystycznie, również w kurortach narciarskich, gdzie są doskonałą formą rozrywki latem. Część placówek wykorzystuje także warunki urbanistyczne, lokując się w centrach miast niedaleko galerii handlowych, co zapewnia im stały dopływ klienteli.

W odpowiedzi na tę koniunkturę w branży turystycznej coraz częściej oferuje się usługi łączące uprawianie sportów ekstremalnych z innymi formami wypoczynku i rekreacji oraz prowadzeniem komercyjnej działalności hotelowej czy szkoleniowo – konferencyjnej. Jako że rośnie zapotrzebowanie na organizację szkoleń poza siedzibą firmy, hotele, kurorty i ośrodki wypoczynkowe oferują wyspecjalizowane programy zapewniające z jednej strony komfortowe sale konferencyjne, z drugiej zaś programy budujące spójność zespołową, umiejętność współpracy w grupie czy pobudzające chęć rywalizacji. Dlatego poza parkami linowymi w takich placówkach można również znaleźć takie atrakcje, jak tor do jazdy dla quadów, tereny do gry w paintball czy ścianki wspinaczkowe. Ale że nie samym wysiłkiem człowiek żyje, oferta obejmuje również nieco mniej „męskie” atrakcje, jak strefa wellness i SPA, gdzie można zrelaksować się i odprężyć po trudach całodziennego szkolenia.